Aktualizacja :
Oferta wycofanych banknotów
Ceny hurtowe
WalutaKupno
Ceny detaliczne
WalutaKupno

Kurs HRK - Kuna chorwacka

Na naszej stronie znajdą Państwo aktualną cenę detaliczną waluty Chorwacji, kursy ustalane są przez naszych kasjerów walutowych na podstawie danych pochodzących z giełdy walutowej. Zadzwoń i zapytaj jak stoi obecnie kuna chorwacka.

Początki waluty

Jest stosunkowo młodą walutą, wprowadzono ją 1994 roku zamieniając starego dinara w stosunku 1 kuna równała się 1000 dinarów. Wybór nazwy nowej waluty był dość trudny było kilka innych propozycji ale ostatecznie wybrano nazwę kuna chorwacka.

Aktualne banknoty

awers 50 hrk
Awers 50 kun chorwackich
Na awersie banknotu znajduje się portret Ivana Gundulicia (1589 - 1638). Pełnił różne obowiązki administracyjne i sądownicze w instytucjach Republiki Dubrownickiej, był także księciem Konavli. Gundulić za życia stał się klasykiem literatury chorwackiej. W swoim najważniejszym dziele, rycersko-heroicznym eposie, Osman Gundulić opisał w 20 pieśniach gwałtowne dojście do władzy sułtana Osmana II, klęskę wojsk tureckich w 1621 r. pod Hoći w Polsce, powstanie janczarów i zamach na Osmana w Polsce.
rewers 50 hrk
Rewers 50 kun chorwackich
Na rewersie: Stare Miasto w Dubrowniku, fasada Pałacu Rektorów. Miasto Dubrownik wywodzi się i rozwija z nowo założonej osady Ragusium, która została zbudowana na początku VII wieku przez mieszkańców zrujnowanego Epidauros - Cavtat. Pałac Rektorów to gotycki pałac z przebudową renesansową i barokową, o którym źródła piszą już w XIII wieku.
Emisja : 9 lipca 2012, Wymiar : 134x67mm, kolor : niebieski.
awers 100 hrk
Awers 100 kun chorwackich
Na awersie widnieje portret Ivana Mažuranića (1814 - 1890), fragment tabliczki Baška z klasztoru św. Lucija w Bašce na wyspie Krk. Chorwacki pisarz, polityk i prawnik Ivan Mažuranić urodził się w 1814 roku. Oprócz wielu funkcji publicznych i politycznych był także przewodniczącym chorwackiego parlamentu do czasu jego nominacji na delegalizację w 1873 roku. Tablica Baška jest jednym z najcenniejszych i najstarszych chorwackich zabytków epigraficznych zapisanych po głagolicy, powstały około 1100 roku. Znaleziono ją w kościele św. Lucija w Jurandvorze koło Baški na wyspie Krk.
rewers 100 hrk
Rewers 100 kun chorwackich
Na rewersie znajduje się Kościół św. Vid w Rijece, plan kościoła św. Vida. Katedra św. Vida została zbudowana jako nowoczesny kościół barokowy na miejscu średniowiecznego kościoła tego samego świętego, prawie w najwyższym punkcie miasta, do dziś zachował się drewniany gotycki Cudowny Krucyfiks z pierwotnego kościoła. Wraz z ustanowieniem diecezji Rijeka w 1925 r. ten reprezentacyjny kościół stał się katedrą.
Emisja : 7 marca 2002, wymiar : 138x69mm, kolor : czerwonawo-brązowy.
awers 200 hrk
Awers 200 kun chorwackich
Na awersie znajduje się portret Stjepana Radicia (1871 - 1928), urodzonego w 1871 roku w Trebarjevo Desno koło Sisaka. Już w młodym wieku, jako uczeń liceum, popadł w konflikt z władzą z powodu swojej działalności politycznej. Za życia stał się jedną z najpopularniejszych postaci chorwackiej sceny politycznej, głównie ze względu na przywiązanie do chorwackiego chłopstwa i reprezentowanie chorwackich interesów narodowych, przez co był często prześladowany i więziony. Wraz z bratem Antunem w 1904 roku założył Chorwacką Ludową Partię Chłopską.
rewers 200 hrk
Rewers 200 kun chorwackich
Na rewersie znajduje się budynek Komendy Głównej w Osijeku, Pomnik Trójcy Świętej, rzut przyziemia starej Twierdzy w Osijeku. Osijecki pomnik Trójcy Świętej, znajdujący się w centrum Twierdzy, związany jest ze zwyczajem wznoszenia pomników wotywnych podczas wielkich epidemii dżumy w XVII i XVIII wieku. Z rozkazu księcia Eugeniusza Sabaudzkiego po północnej stronie placu w twierdzy Osijek wzniesiono w latach 1724-1726 budynek dowództwa wojskowego lub generała.
Wydanie : 7 marca 2002, wymiar : 142 x 71 mm, Kolor : brązowy.
awers 20 hrk
Awers 20 kun chorwackich
Wizerunek na banknocie przedstawia Hrabie Josipa Jelačića Bužimskiego, urodził się w 1801 roku w Petrovaradin. Wykształcony w Wiedniu, doświadczenie wojskowe zdobył także na wielu czynnych wówczas polach bitew. Na mocy suwerennego zakazu proklamował suwerenność i niezależność Chorwacji od rządu węgierskiego, domagając się jedności terytorialnej Chorwacji, zniósł pańszczyznę, wprowadził język chorwacki jako język urzędowy oraz opowiadał się za równością we wszystkich warstwach społeczeństwa.
rewers 20 hrk
Rewers 20 kun chorwackich
Na rewersie widnieje zamek hrabiego Eltza w Vukovarze oraz motyw gołębicy Vučedol. Zamek Eltz to luksusowa barokowa posiadłość położona nad brzegiem Dunaju na skrzyżowaniu Slavonii i Srijemu, na skrajnych zachodnich zboczach Fruška gora, w Vukovarze. Ptak z epoki eneolitu (epoka miedzi) jest ściśle związany z kultem indoeuropejskiego boga ognia i rzemiosłem odlewniczym.
Emisja : 7 marca 2001, wymiar : 130x65mm, kolor bazowy : czerwony.
awers 500 hrk
Awers 500 kun chorwackich
Na awersie znajduje się portret Marko Marulić (1450 - 1524), urodził się w 1450 roku w Splicie. Jest wybitnym przedstawicielem europejskiego humanizmu chrześcijańskiego i eposów renesansowych. Jego opus literacki, głównie pisany po łacinie, obejmował dzieła wierszem i prozą, a jego literackimi wzorcami do naśladowania były Biblia, filozofie Ojców Kościoła i klasyczna starożytność. Swoje najsłynniejsze dzieło, Judith, napisał po chorwacku.
rewers 500 hrk
Rewers 500 kun chorwackich
Rewer banknotu 500 kun przedstawia Pałac Dioklecjana w Splicie, postać chorwackiego władcy z XI stulecia. Pałac Dioklecjana to cesarska rezydencja zbudowana około 300 roku przez cesarza rzymskiego Gajusza Aureliusza Waleriusza Dioklecjana, posiada elementy cesarskiej willi, miasta hellenistycznego i ufortyfikowanego obozu wojskowego, czyli castrum.
Emisja : 31 października 1993 r., wymiar: 146x73mm, kolor : oliwkowy.
awers 1000 hrk
Awers 1000 kun chorwackich
Na awersie portret Ante Starčevića (1823 - 1896), urodził się w Žitniku koło Gospicu. Już w czasie nauki przyłączył się do ruchu iliryjskiego. Swoimi pracami i działalnością polityczną położył teoretyczne i polityczne podwaliny nowoczesnego chorwackiego państwa narodowego.
rewers 1000 hrk
Rewers 1000 kun chorwackich
Na rewersie jest ukazany pomnik pierwszego chorwackiego króla Tomisława, który rządził od około 910 do 928. Jego pochodzenie nie jest znane, ale prawdopodobnie pochodził z dynastii Trpimirović. oraz fasada katedry w Zagrzebiu.
Wydanie: 31 października 1993 r., wymiar: 150x75mm, kolor : niebieskawo-szary.
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2001 www.kantory.katowice.pl
Kantory
Kantor Internetowy
Firma